Vlastníte topné zařízení na tuhá paliva? Slyšeli jste již o povinnosti podrobit topné zařízení pravidelné kontrolní prohlídce, ale nemáte dostatek informací? Za nesplnění zákonných podmínek Vám hrozí pokuta až do výše 20 tisíc Kč.
Tomuto problému lze včas předcházet. Zde Vám přinášíme několik stručných, ale jasných informací, které je nutné znát.
Dle zákona 201/2012 Sb. §17 odst. 1, písm. h) je povinností každého majitele zdroje na tuhá paliva, které slouží pro vytvoření a přenos tepla pro teplovodní soustavu, provádět jednou za dva roky kontrolu technického stavu a schopnosti provozu tohoto zařízení.
Podle §41 odst. 15 musí první kontrola proběhnout nejpozději do 31.12.2016
Kontrolu může provádět jen výrobcem proškolený technik, který je držitelem oprávnění k instalaci, provozu a údržbě zařízení !
V případě, že vlastníte kotel, jehož výrobce již na trhu nepůsobí, může tuto kontrolu provést jakýkoliv oprávněný kontrolor.
Jedná se o všechny kotle, jejichž příkon je 10 až 300kW včetně, a všechny krby s teplovodní vložkou. První kontrola musí proběhnout do konce roku 2016, tedy do 31.12. 2016.
Pokud mám zakoupený kotel z minulého, nebo letošního roku a vztahuje se na něho záruční lhůta, musím také zařídit jeho povinnou kontrolu?
Ano, povinnost zajistit kontrolu se týká všech kotlů bez výjimky, tedy i těch nově zakoupených a instalovaných v letošním roce 2016.
Samotný jmenovitý příkon bývá uvedený na výrobním štítku v kW a u starších kotlů v ccal.
Pokud Vám štítek na kotli už chybí, naleznete informaci v Návodu k instalaci a obsluze kotle.
Jmenovitý příkon zjistíte také výpočtem - výkon / účinnost kotle.
Na vašem kotli bude kontrolována především správná funkčnost konstrukčních prvků spalovacího stacionárního zdroje, řídící a zabezepčovací prvky zdroje, palivové hospodářství, teplovodní soustava a neposlední řadě řádná údržba zdroje.
Pro předložení si připravte doklad o kontrole a čištění spalinových cest a pokud je k dispozici, tak také revizi spalinových cest.